Képzeljünk el egy hetvenegynéhány* éves közgazdászt, aki egy percig se volt közgazdász. Aki évtizedekig számítástechnikai cégeknél, a televíziónál, közgazdasági egyetemen és mindenféle könyvkiadóknál mitmaholt nehezen azonosítható munkakörökben anélkül, hogy számítástechnikus, televíziós műsorszerkesztő, tanár, vagy könyvkiadók művészeti vezetője lett volna. Aki mindeközben karikatúrák ezreit publikálta úgy, hogy nem volt karikaturista – igaz, nem is akart az lenni. Nem akart díjakat a karikatúráiért – jópárat mégis bekaszált; nem akart a honi sajtókarikaturistákat tömörítő "szakosztály" vezetője lenni – pedig az; nem akart a Magyar Nemzetnek rajzolni – de felkérték, hát csinálta. Dr. Halász Géza nem közgazda, nem számítástechnikus, nem könyvkiadó, nem karikaturista, hanem egyszerűen "csak" gondolkozó. Olyan gondolkozó, aki a világot hol finom gúnnyal, hol derűs – olykor azért kétségbeesett – iróniával, hol pedig maró humorral tépi apró cafatokra, majd rakja össze úgy, hogy a létrejött produktum minden abszurditása ellenére is igazabb legyen, mint a közvetlenül megélt (ál)valóság. Mindezek létrejöttében titokzatos képalkotó szoftverek is játszanak némi szerepet, noha szemlátomást épp csak annyit, hogy a "felhasználót" ne vádolhassuk poroszos alapossággal, vagy öncélú minuciozitással. Csak annyit, hogy a forma és a technika ne fedje el a gondolatot. Például "A törvényhozó a kettes villamoson" címűt, ahol Michelangelo Mózese a tízparancsolat kőtábláival a hóna alatt a parlamentbe igyekszik – tudniillik a kettes villamos arra jár. A törvényhozó villamoson utazik, nem méregdrága szolgálati kocsival, ami éppoly abszurd, mint a jármű unalmas köznapiságának és a szobor monumentális artisztikumának összeférhetetlensége, – vagy hogy eme különös figurát az utasok észre se veszik. Azt már kevesebben tudják, mit lát a törvényhozó, midőn a hegyről az övéihez lemenvén döbbenten látá, hogy azok az aranyból készült bálványt imádják? Mi lesz akkor a kőtáblákkal? – és különben is: hol van az új Magyar Alkotmány?
Császár Tamás
_________________________
* Császár Tamás 2011-ben írta az IPM magazin számára, akkor még hatvanegynéhány szerepelt a szövegben. A többi stimmel…
RÖVIDEN
Halász Géza vagyok, kilencszeres nagypapa, egyszeres nyugdíjas.
A Budapesti Corvinus Egyetem Információrendszerek Tanszékén tanítottam 2009-ig.
1989-ben megalapítottam az Aula Kiadót a Közgázon, 2007-ig dolgoztam itt irodalmi vezetőként.
Alapító tagja vagyok a Magyar Képző- és Iparművész Szövetség Szatirikus Képzõmûvész szakosztályának.(KOKSZ)
2002. óta a MÚOSZ Karikaturista Szakosztálya elnöke vagyok.
2003-2023 közt a Magyar Nemzet mellékletében, a Lugas magazinban volt karikatúra rovatom "Halász Géza Show" címen.
A 2023-ban indult, és 11 számot megélt Ludas Mátyás havi magazin grafikai szerkesztője voltam. Írtam és rajzoltam is a lapban.
Az Új Népszabadság internetes újság rendszeresen közölte mozgó képeimet is.
Kezdetben vala...
1947-ben születtem Szolnokon; szeptember helyett már júliusban, hogy a kor elvárásainak megfelelően én is túlteljesíthessek. Igaz, még két kilót sem nyomtam, de talán csak azért, hogy fejlődési ütemem még meredekebben ívelhessen a jelenlegi 115-ig. Hamarosan átláttam a kor szitáján, s az óvodában már vezető ellenzéki voltam. Az erőltetett ötéves terv kritikáját az "ötéves tervünk elkészült" kezdetű óvodásdal egyetlen betűcseréjével adtam meg, midőn "ötéves terhünk elkészült" kezdősorral énekeltem fennhangon, mint ahogyan az "éljen a kommunista osztályharc" -nál sem tudtam megállni, hogy ne osztálysarcot énekeljek. Egy jó poénért csaknem börtönbe juttattam szüleimet, mikor a "Dologtalané volt az ország" helyett "Dologtalan Népbolt az ország"-ot harsogtam. Gondtalan ifjúkoromhoz tartozott, hogy az akkor csúcson vízilabdázó Szolnoki Dózsában úsztam. Labdaérzékem ugyan nem volt, labdanélküli úszásban azonban voltak sikereim, háton az országos bajnokság döntőjébe is bejutottam, átúsztam Siófoknál a Balatont, és nagyon jó társaságban buliztuk végig úszóéveinket. A szolnoki Verseghy gimnáziumban töltött négy évem is gondtalan ifjúkorom része; elsősorban a matematika volt a kedvencem, de iskolai KISZ-titkár is voltam, így helyrehoztam óvodáskori politikai botlásaimat.
Rajz- (és festő-) tehetségemet Molnár Jánosné általános iskolai rajztanárom fedezte fel. Sajnos más nem, így aztán magamnak kellett gondoskodni arról, hogy felhívjam magamra a figyelmet. Ezért jelentkeztem a Közgazdaságtudományi Egyetemre. Itt hamarosan én lettem az egyetem legjobban rajzoló diákja. Azt hiszem, ezt egyetlen más egyetemen, vagy főiskolán nem értem volna el. Itt ugyanis senki sem rajzolt. Karikatúráim rendszeresen megjelentek az egyetemi lap, a KÖZGAZDÁSZ hasábjain.
Az egyetemi humor, a kabaréműsorok egyik fő szerzője, szervezője lettem. Ennek egyik kézzelfogható darabja volt az 1973-ban kiadott Gőzgazdász c. egyetemi humorkötet, melyet Farkasházy Tivadarral együtt szerkesztettünk. (A kötetet 1997-ben felújítva, kibővítve, Szigeti Endre professzorral átszerkesztve újra kiadtuk. A humorgyűjtemény Gőzgazdász címmel, az interneten-en is megtalálható.)
Aztán
Az egyetem elvégzése után a Számítástechnika tanszéken kötöttem ki, ahol örömmel tapasztaltam, hogy senki sem rajzol rajtam kívül. Így megint valamiben én voltam a legjobb. Hamar rájöttem, hogy a számítógépen is lehet rajzolni (doktorátusomat azonban nem ezzel szereztem). Műveimet először zsebszámológépen próbáltam előállítani, a technika azonban ellenállt. A Sinclair Spectrum 48Kbyte-os személyi számítógép volt az első kompjútergrafikai eszközöm. A nyolcvanas években a billentyűin készült képeim (mert még egerem nem volt) az egyetemi lapon kívül az Impulzus c. műszaki magazinban jelentek meg, és két könyvet is vele illusztráltam. Bár valószínűleg a világon is elsők között használtam karikatúra rajzolására a számítógépet, többen igyekeztek lebeszélni róla. 1989-2007 között az Aula kiadóban dolgoztam, és ekkor már pc-n könyvborítókat is terveztem . 1993-ban kiadómmal vakmerően elsőként vállalkoztam Magyarországon multimédia CD kiadására.
A 90-es évek elején kerültem kapcsolatba a Mártélyi Képzőművész Táborral, ahol évente két hétre megjelentem és az anyagtalan bitművészet után élvezettel vetettem bele magam az anyagba. Van ott olaj, tempera, szén és nincs UNDO, nincs FILL, nincsennek EFFECT-ek, ADJUST-ok és CONVERT-ek. A végén pedig ZIP nélkül csomagolom be a képeimet, mielőtt hazahoztam. A mártélyi tábor hatására jött létre a HULLÁMTÉR SZAKCSOPORT Tamás Marival és Szalay Palival, s jó néhány kiállítást csináltunk együtt.
Retusált
A Hullámtér kiállításán mutattam be először 1999-ben a MÚOSZ székházában Retusált művészettörténet c. sorozatomat, melynek néhány képével, 1999-ben Az utolsó vacsorával, 2000-ben a 3,5 méter széles "A magyarok bejövetele"-vel 2001-ben pedig a Mózes utazása (villamoson) a Kánaánba c. képpel a Magyar Karikatúraművészeti Fesztiválon díjat nyertem. Ekkor már tíz éve nem rajzoltam karikatúrákat. Újrakezdtem. A sorozat időközben gyűjteménnyé bővült, 2008-ban pedig albumban jelent meg. A rendszerváltáskor kissé szétesett magyar karikaturista világ ezen a fesztiválon kezdte el ismét összeszedni magát. Újraszerveztük a MÚOSZ Karikaturista szakosztályát, és megpróbáljuk a magyar karikatúra hírét a régi magasságokba visszaemelni. Nem könnyű, hiszen a karikatúra nem tévéshow-képes, nincsenek sztárjaink, nem is erről szól a műfaj, az újságokban pedig már alig van karikatúra. A reklámban kiütött bennünket az elektronikus grafika, s igazából a helyünket keressük, mint ahogyan a KOKSZ-műhelyben is, amelynek a sajtóval szemben a kiállítótermek adnak teret szatirikus grafikai kiállításaink alkalmából. (KOKSZ = Kortárs Karikatúra és Szatirikus Grafikai műhely – a Magyar képző- és Iparművész Szövetség szakosztálya.)
Lugas
2003-ban Fehér Béla, a Magyar Nemzet Hétvégi Magazinjának szerkesztője felkérésére elindult "Halász Géza Show" címmel karikatúra rovatom, mely 20 évig élt, 2023-ban megszűnt.
Ludas
Egy évig sem húzta a Ludas Mátyás, a 64 oldalas havi magazinnak grafikai szerkesztője voltam, írtam, rajzoltam, és még mindig jönnek nekem két havi honoráriummal...
Új Népszabadság
A Népszabadság 2016-ban megszűnte után egykori főszerkesztője, Kereszty András indított blogot, melynek karikaturistája, majd művészeti vezetője voltam. 2024-ben Kereszty halálával ez a "lap" is megszűnt.
Különdíj a kecskeméti országos karikatúra kiállításon 1987-ben,
Első díj "A számítógép is ember" c. nemzetközi karikatúra pályázaton, 1988.
Fődíj a Magyar Karikatúraművészeti Fesztiválon, 2000.
Első díj az. @RC óriásplakát pályázaton 2006-ban, 3. díj 2014-ben.
Második díj 2009-ben a World Press Cartoon pályázaton, Sintra (PT)
Különdíj 2009-ben Tolentinóban (IT) a nemzetközi humorbiennálén
Kétfilléres-díj - a karikaturista szakma díja, 2011. és 2024.
Fődíj a szegedi Tudomány és humor c. pályázaton, 2012.
Excellency prize - HumoDEVA (RO) 2013, 2017.
Ötödik díj - Barakaldo (ES) Humorgrafikai Biennálé, 2013.
Work of Excellence - (CY) VI. Nemzetközi Karikatúra pályázat, 2014
GifItUp - nemzetközi mozgó gif pályázat - Europeana - második díj, 2024
Satyrykon Legnica (PL) 2. díj 2025.
1970 közös kiállítás Kulcsár Józseffel a KÖZGAZDÁSZ c. egyetemi lap fotósával a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen
1972 Földes Péterrel (versek) együtt rendezett kiállítás a MKKE kollégiumában
1977 önálló kiállítás a MKKE kollégiumában (megnyitotta Sándor György)
1978 Bp. József Attila Műv. Központ;
Kiállítás Izsák Jenővel és Mező Istvánnal
1987 VI. Országos Karikatúra Kiállítás (Kecskemét) Különdíj
1986 és 1990 DIGITART számítógépes művészeti kiállítás a Szépművészeti múzeumban
1988 Ars Electronika (Linz)
1988 A gép is ember (nemzetközi számítógépes karikatúra kiállítás) BNV - Első díj
1972 - 1988 Évente részt vettem a Salon International de l'Humour Montreal karikatúra világkiállításon
1998 -tól évente a Magyar Karikatúraművészeti Fesztivál a Budai Várban
Díjak: 1998. A Chip Magazin különdíja 1999 Az IBM különdíja 2000. A Külügyminisztérium díja 2001. A Schöller különdíja 2002. Közönségdíj
2002. Csoportos kiállítás a MÚOSZ-székházban Kaján Tibor tiszteletére
2002. Csoportos kiállítás a Könyvszalon Galériában Kaján Tibor tiszteletére
2002. Önálló kiállítás, Kiskunfélegyháza (vagy talán egészen az...?)
2003. a KOKSZ Műhely kiállítása a Budapest Galériában
2004. Szófiai Magyar Kulturális Intézet KOKSZ Kiállítás
Best of 2003 Karikaturista szakosztály kiállítása a MÚOSZ-székházban
Best of 2004 Karikaturista szakosztály kiállítása a MÚOSZ-székházban
2005 KOKSZ kiállítás Rómában, a Magyar Akadémián
2005. Groteszk kiállítás, Kaposvár
2005. KOKSZ kiállítás a Vizivárosi Galériában
2005. KOKSZ kiállítás a Csók Galériában
2006. "dr. Halász & Szalay" kiállítás a Pillanat Galériában, a Marczibányi téren.
2006. önálló kiállítás az ELTE könyvtárában
2006.@RC óriásplakát pályázat a Felvonulási téren, első díj
2006. egyéni kiállítás a szabaddemokrata kampánysátorban
2007. KOKSZ kiállítás Bécsben, a Collegium Hungaricumban
2007. "Öt-karika-turista" kiállítás Dunakeszin, megnyitotta Farkasházy Tivadar
2008. önálló kiállítás Ráckevén, megnyitotta: Császár Tamás
2008. "Öt-karika-turista" kiállítás Szolnokon, megnyitotta: Kolláth György
2008. önálló kiállítás a Corvinus Egyetem Könyvtárában, megnyitotta: Császár Tamás
2008. Marabu, Lehoczki, Békési, Nemes, Jelenszky, Halász közös kiállítás Körmöcbányán, a GAGY Fesztiválon
2008 és 2009. szeptember kiállítás az Autómentes Napon, az Andrássy út közepén
2009 World Press Cartoon (Sintra, Portugália) 2. díj
2009 "A gyerekek figyelnek minket" Nemzetközi humorbiennálé (Tolentino, Olaszország) különdíj
2009 V4 Nemzetközi kiállítás Pöstyén (Marabu, Békési Joe)
2009 Groteszk kiállítás, Kaposvár
2010 "Sajdik & Tsai" KOKSZ-kiállítás Sajdik Ferenc 80. születésnapja alkalmából. kArton Galéria.
2010 Dunakeszi képzőművészek tárlata Vasutas Műv. Közp. Dunakeszi
2010 ARC óriásplakát kiállítás, Felvonulási tér
2010 KOKSZ kiállítás a Kempinski Galériában
2011 A sokszorosítás művészete - Art9 Galéria
2011 Szolnok, Verseghy Ferenc Gimnázium
2011 (Évente) Dunakeszi képzőművészek tárlata Vasutas Műv. Közp. Dunakeszi
2012 "Végül is..." KOKSZ kiállítás a Vizivárosi Galériában
2012 Kétfilléres-díj pályázat - Kétfilléres-díj
2012 Szeged "Tudomány és humor" fődíj
2013 DunArt Galéria
2013 "Europa lacht" KOKSZ kiállítás Stuttgartban, a Baden-Württembergi Tartományi Könyvtárban
2014 Nemzetközi Humorfesztivál, Körmöcbánya (Kremnica)
2014 Nemzetközi Humorfesztivál, Zsilvásárhely (Targu Jiu)
2014 Csepel, KOKSZ-kiállítás Gyulai Líviusszal és Fazekas Leventével
2014 ARC Óriásplakát kiállítás, Felvonulási tér, 3. díj
2015 Önálló kiállítás, Eperjes (Prešov) Galeria Kychanie Mozgu
2016 Önálló kiállítás, Dunakeszi Művészeti Iskola
2017 Császár Tamás emlékkiállítás, kArton Galéria
2018-19 Halász Géza Show Dunakeszi, Debrecen Oroszlány és Gyöngyös
2018 Nemzetközi kiállítás, St. Pölten
2018 Nova Festival, Pancsevo
2019 Közös kiállítás Dusza Tiborral Esztergomban, a Kép-Tár Szalonban
2021 Nekem 8van csoportos kiállítás Esztergomban, a Kép-tár szalonban
2021 Önálló kiállítás, Szegedi Zsinagóga
2022 Kétfilléres - MÚOSZ Karikaturista szakosztály, Ferencváros, Bunker
2022 Kétfilléres - MÚOSZ székház
2022 Groteszk - Műcsarnok
2022 KOKSZ Élesztő - Fiktív gasztrogaléria, Budapest
2022 Mi magyarok - Hazafias kiállítás Diszel, Látványtár
(Megnyitotta: Parti Nagy Lajos)
2022 Békeultimátum - KOKSZ kiállítás a budavári Magdolna toronyban
2022 The War Belived Dead - virtuális kiállítás Dortmundban
2023 Budapest 150 éves - Szakosztály kiállítás a Körúti Könyvtárban
2023 Meztelen - Szakosztály kiállítás Ferencvárosban
2023 Antihybrid - Eperjes - különdíj
2024 Európa - Szakosztály kiállítás Ferencvárosban
2024 Kutya és város - Szakosztály kiállítás Ferencvárosban
2024 Kiállítás Esztergomban, a Kép-tár Szalonban
2025 Közös kiállítás Kós Mihállyal a Körúti Könyvtárban
2025 Kutya és város Egerben
2025 Groteszk Kaposvár
2025 Satyrykon, Legnica (PL) 2. díj
Retusált művészettörténet. Mundus Kiadó, 2008.
No megállj csak! Publio Kiadó, 2016.
Szentes Tamás: Ne vedd komolyan! - Vagy mégis? Tinta kiadó 2020. 85 karikatúra illusztráció
Gőzgazdász (Közgazdász humor 25 éve) 1973. MKKE. szerk.: Farkasházy Tivadar és Halász Géza; a könyvben számos karikatúrám és humoros írásom található.
Hoffmann Istvánné: Háztartás-közgazdaságtan MNOT - Kossuth, 1982. A népszerű ismeretterjesztő könyvet 28 karikatúrával illusztráltam
Csépai János - Quittner Pál: BIT-LES (számítástechnikai lemezlovas) SZÁMALK, 1987. Az ismeretterjesztő könyvet 75 számítógépes karikatúrával illusztráltam. A képeket ZX-Spectrum személyi számítógéppel rajzoltam.
Csendes Csaba - Szilágyi Szablocs: Első magyar szívcsere Kelenföld Kiadó 1989. 20 karikatúrával illusztráltam. Ezeket a képeket is ZX-Spectrummal rajzoltam.
Új képkorszak határán (A számítógépes grafika és animáció kezdetei Magyarországon) SZÁMALK, 1989. szerk.: Peternák Miklós. A könyvben szerepel egy cikkem és 3 számítógépes karikatúrám
Sánta kamatláb (Közgadász humor 1920-1995) Aula, 1996. Szerk.: Szigeti Endre. A könyv tartalmazza a Gőzgazdászt, kiegészítve történelem előtti és utáni humoros írásokkal és rajzokkal.
Karikatúraszabadság - előadás Fehérvárcsurgón, a nemzetközi "Milyen média, milyen társadalomnak?" c. szimpoziumon, Károlyi József Alapítvány, L'Harmattan 2018.
HTML Generator